FESTIVAL O PRAVIMA DJECE - FESTIVAL OF CHILDREN'S RIGHTS

U utorak 20. studenoga održana je terenska nastava u Splitu za učenike petoga i šestoga razreda uz Svjetski dan djeteta.

On Tuesday, 20th November, field work for students of the fifth and sixth grades was held in Split to mark  the World Children's Day.

Učenici  5. i 6. razreda su zajedno sa svojim razrednicima Anitom Lasić i Josipom Vranjkovićem te s pedagoginjom Marijanom Dragobratović bili na terenskoj nastavi u Splitu. Upoznali su se sa znamenitostima Splita kroz poučavanje svoga učitelja Josipa Vranjkovića. Tako su zorno učili o Dioklecijanovoj palači i bogatoj povijesti Splita. Imali su priliku vidjeti i unutrašnjost katedrale Sv. Duje. Nakon poučnog obilaska Dioklecijanove palače, učenici su se uputili u TC Joker gdje su nakon slobodnog vremena sudjelovali u ovogodišnjem Festivalu o pravima djece.

Fifth and sixth graders together with their teachers Anita Lasić, Josip Vranjković and Marijana Dragobratović were on field trip in Split. They met with the sights of Split through teaching of their teacher Josip Vranjković. So they clearly learned about Diocletian's Palace and the rich history of Split. They had the opportunity to see the interior of St. Duje's Cathedral. After instructive tour of Diocletian's Palace, the students went to the shopping center Joker where they participated in the Festival of children's rights.

Poštivanje i prihvaćanje različitosti, nažalost nije još uvijek zajedničko svima. Mnoga djeca i mladi trpe diskriminaciju zbog neke svoje različitosti. Stoga Festival o pravima djece nastoji skrenuti pažnju na činjenicu različitosti.

U multipleks kinu Cinestar imali su priliku na filmskoj matineji vidjeti izbor najboljih filmova djece i mladih iz Hrvatske. Pod krilaticom „Različitost je zajednička baš svima“, tema ovogodišnjeg festivala je poštivanje i prihvaćanje različitosti. Festival o pravima djece veže se uz rođendan Konvencije o pravima djeteta te je to bila prigoda pedagoginji da naše učenike upozna s pravima i odgovornostima koje iz nje proizlaze.

Filmovi koje su stvarala djeca su obrađivali različite teme poput: tolerancije, nasilja među djecom u školi, zagađenja okoliša, gladnih u Africi, stresa u školi.  Zadivljeni kreativnošću djece i puni novih saznanja vratili smo se svojim kućama.

In the multiplex cinema Cinestar they had the opportunity to see the best films created by  children and young people from  Croatia. The theme of this year's festival  is the respect and acceptance of diversity. Festival of children's rights is conected to the birthday of the Convention on the Rights of the Child and it was an occasion for our pedagogue to make our students familiar with the rights and responsibilities that arise from it.

objavio: Vanja Selak   datum: 21. 11. 2012.