Izložba fotografija

U predvorju Matične škole postavljena je izložba fotografija o Podgori

"PODGORA NEKAD I SAD"

Projekt kojim se naša škola bavila proteklu školsku godinu "PODGORA NEKAD I SAD", završio je izložbom koja je otvorena na sam Dan škole u kino dvorani, a početkom ove školske godine prenijeli smo je u našu školu u predvorje. Učenici i roditelji, a i ostali posjetitelji, imat će je priliku vidjeti tijekom cijele školske godine.

PODGORA U PROŠLOSTI

U ne tako dalekoj prošlosti u Podgori se živjelo sasvim, sasvim drugačije. Do velikoga potresa pola je Podgorana živjelo u Selu, a pola na Kraju. Na Kraju su bili ribari, a u Selu zemljoradnici i stočari. Nije baš bilo puno novaca pa su mijenjali svoje proizvode: „Ja tebi ribu, ti meni blitvu“. Tako nas prozvaše Blitvarima. Živjelo se ljepše i romantičnije nego danas. Nije se žurilo i nije bilo stresa. Nije bilo auta, a ni tablica APARTMANI. Moj je pradjed imao magarca kojega nije trebalo registrirati, a prabaka je po cijeli dan čuvala ovce. Da je bilo kafića, možda bi i ona sjedila u kafiću. Nosili su se opanci i ručno izrađena odjeća od prirodnih materijala. Ljudi su uzgajali masline, smokve, breskve, višnje, krumpire, bademe i šipke. Žene su plele čarape, džempere pa čak i tapete. Nije bilo struje ni televizora, a ni interneta. Ni jedna kuća nije imala ni čak MAX-TV. Svijetlile su po prozorima uljanice, voštanice. Puno se je radilo, a svega je bilo manje nego danas. Ipak su svi bili zadovoljni. Pradjed se nikada nije ljutio jer mu nije zvonio mobitel. I zato kad vas netko upita: „Što je prije bilo – kokoš ili jaje?“ Ma recite mu:“Prije je bilo SVEGA!“
Lucija Bilas, 2. razred

objavio: Administrator   datum: 8. 9. 2009.