KEMIJSKO-TEHNOLOŠKI FAKULTET: ZNANSTVENA ŠKOLICA

U našoj je školi 19. studenoga 2013. gostovala Znanstvena školica kojoj je cilj razbiti učenicima strah od kemije, odnosno znanosti uopće.

Nastavnica iz Kemije Antonija Bezić Radman organizirala je dolazak Znanstvene školice u našu školu. Planirano je da jedan četvrti školski sat rade učenici 5. i 6. razreda u radionici s četiri različita pokusa. Grupe bi se međusobno izmjenjivale. Za sedmi i osmi razred organizirane su radionice šesti i sedmi školski sat. Oni su imali dvije radionice: proizvodnja svijeće i pokuse iz elektrokemije.

Znanstvena školica relativno je mlad projekt. Svoju prvu radionicu imali su  26. veljače 2012. Ipak, već su  priznati od Ministarstva obrazovanja, prosvjete i sporta kao jedan od 20 najboljih projekata popularizacije znanosti u Hrvatskoj za 2013. To je mlada grupa entuzijasta i zaljubljenika u kemiju. Skupina je sačinjena od izvrsnih studenata (bivših i sadašnjih) Kemijsko-tehnološkog fakulteta u Splitu. Cilj im je razbiti djeci strah od kemije, odnosno znanosti općenito. Želja im je pokazati da je kemija uglavnom prilično zabavna, uz neizostavna upozorenja da se s njom  treba odnositi s poštovanjem jer se zna oteti kontroli, ako se ne pazi. Dosada su imali četiri gostovanja: u dječjem vrtiću Agava Cvit Mediterana u Splitu, na Festivalu znanosti u  Splitu i otvorenim danima fakulteta. Treći i četvrti put su radionice bile vezane uz Osnovnu školu Spinut u  Splitu. Dogovorili su suradnju i s dječjim časopisom Smib i gostovali na Zagrebačkom Znanstvenom pikniku. Trude se djecu zbližiti s kemijom i pokazati razna čuda iz radionice znanosti.

Pokusi su osmišljeni tako da djeca mogu sudjelovati u njima, a često i ponijeti kući ono što naprave. Uče ih spretnosti, postavljanju pitanja zašto i da ne primaju zdravo za gotovo stvari koje se događaju oko njih. Često odrasli, a kamoli ne djeca, u nekim stvarima ne prepoznaju znanstvene zakonitosti. Upravo su te zakonitosti ono što čini svijet takvim kakvim jest i daju se objasniti jednostavnim rječnikom. Znanstvena školica želi razviti svijest da znanstvenici nisu svi odreda Eisteinovci, već obični ljudi koji vječno pitaju zašto i traže odgovore na svoja pitanja. Trude se svakom radionicom učiti i poboljšavati  izvedbe. Možete im pisati na mail adresu: znanstvenaskolica@ktf-split.hr ili pratiti aktivnosti na Facebook-u https://www.facebook.com/pages/Znanstvena-%C5%A1kolica-KTF-Split/1428091740743682?ref=hl.

Kaže se da je jedna slika više od tisuću riječi. Evo nekoliko slika s gostovanja Znanstvene školice  u našoj školi.

Hvala našoj nastavnici Antoniji i hvala Znanstvenoj školici!

objavio: Vanja Selak   datum: 20. 11. 2013.