GODIŠNJICA ROĐENJA DON MIHOVILA PAVLINOVIĆA

Predsjednik Općinskog vijeća Stjepan Vela i profesor Josip Vranjković s učenicama petoga razreda Ivom Ramljak i Ivom Vela položili su vijenac na spomenik don Mihovilu Pavlinoviću

DON MIHOVIL PAVLINOVIĆ

Don Mihovil Pavlinović bio je hrvatski političar, književnik i svećenik.
Rođen je 28. siječnja 1831. u Podgori u težačkoj obitelji. Roditelji su ga odredili za svećenički poziv te su ga poslali na školovanje. Školuje se u susjednoj Makarskoj i u Splitu, gdje dolazi u doticaj s rodoljubnim zbivanjima narodnog preporoda u kojima i aktivno sudjeluje.
Jedan je od utemeljitelja i vođa Narodne stranke u Dalmaciji, a cijeli svoj život posvetio je borbi za sjedinjenjem Dalmacije s ostatkom Hrvatske i hrvatskim narodima. Za njega je zvanje svećenika, književnika i političara bila životna misija i istinska ljubav za koju se borio svim svojim bićem. Kao zastupnik u Dalmatinskom saboru, održao je i prvi govor na hrvatskom jeziku (travanj, 1861.). Ujedno je osnivač i savjetnik narodničkog lista „Narodni list/Il Nacionale“.
Zbog svoje iznimne energije, karizme i utjecaja među narodom, ubraja se među vodeće osobe hrvatske politike u Dalmaciji i Hrvatskoj u drugoj polovici XIX. stoljeća.
Don Mihovil umro je 18. svibnja 1887. u Podgori, a od njega se oprostilo mnoštvo naroda i uglednih političara toga doba.

OBILJEŽAVANJE GODIŠNJICE ROĐENJA DON MIHOVILA PAVLINOVIĆA

Dana 28. siječnja 2010. godine u Podgori je skromno, ali svečano i s velikim ponosom u srcu, obilježen rođendan najvećeg podgorskog sina, svećenika, političara i književnika don Mihovila Pavlinovića.
Prigodni govor održan je na Trgu don Mihovila Pavlinovića, a vijenci su položeni ispred samog spomenika.
U delegaciji su sudjelovali, ispred Općine Podgora predsjednik Općinskog vijeća Stjepan Vela, a ispred Osnovne škole don Mihovila Pavlinovića profesor Josip Vranjković s učenicima petoga razreda Ivom Ramljak i Ivom Vela.

objavio: Administrator   datum: 28. 1. 2010.