MJESEC BORBE PROTIV OVISNOSTI - PEDAGOŠKE RADIONICE

Uz Mjesec borbe protiv ovisnosti ...

Uz mjesec borbe protiv ovisnosti i lektirni naslov „Debela“ pedagoginja Marijana Dragobratović je pripremila niz zabavnih i poučnih aktivnosti. Iza uspješnog i zanimljivog predstavljanja knjige i radionica, koje je vodila knjižničarka Vanja Selak, naši osmaši su slušali predavanje školske liječnice dr. med. Luce Ivande, koja im je stručno progovorila o utjecajima sredstava ovisnosti na naš organizam te o odgovornom spolnom ponašanju i spolnim bolestima.

Pedagoginja je za učenice pripremila radionicu na temu Poremećaji u prehrani i zdrave prehrambene navike. Učenice su rješavale upitnik o svojim prehrambenim navikama i u opuštenoj atmosferi razgovarale  s pedagoginjom o svojim osjećajima  i nedoumicama. Posebno smo naglasak stavili na nametnuti ideal ljepote koji se u društvu provlači te sa sobom nosi opasnost od poremećaja u prehrani. Kako se djevojčice nalaze u najosjetljivijem razdoblju puberteta, jako su im koristila saznanja o anoreksiji, bulimiji, kompulzivnom prejedanju, ali i zdravim navikama u prehrani. Učenice su radionicu ocijenile kao zanimljivu, korisnu, zabavnu i poticajnu za razmišljanje.

Za dječake je pedagoginja pripremila radionicu Pušiti ili ne-donošenje odluka, gdje naglasak nije stavljen na štetnost pušenja, nego na jačanje osobnosti i donošenja pozitivne odluke. Tako su dječaci razgovarali o tome što na njih utječe pri donošenju odluka, te kroz igranje uloga uvježbavali situacije u kojima će zauzeti čvrst stav i neće popustiti pritisku okoline.

Na kraju radionice igrali su kviz o ovisnostima te su pokazali  zavidno znanje. Ovakav način rada jako ih se dojmio.

Priloženi dokumenti:
Prehrambeni_stilovi_i_navike.ppt (570.50 KB)
POREMECAJI_PREHRANE.pptx (389.68 KB)

objavio: Marijana Dragobratović   datum: 10. 12. 2012.